usunac-spacje-w-exelu

Jak usunąć spacje w Excelu

Czasami przy okazji pracy na wartościach tekstowych w arkuszu kalkulacyjnym, stajemy przed koniecznością usunięcia z nich spacji. Excel oferuje nam kilka sposobów usuwania spacji, zarówno za pomocą istniejących funkcji, jak i funkcjonalności interfejsu. W tym artykule przestawię 2 sposoby.

Jeśli chcesz wykonać opisane tu czynności kroki po kroku, pobierz załącznik klikając w przycisk po prawej stronie. Znajduje się w nim plik .xls z takimi danymi:

jak_usunac_spacje_excel

W kolumnie A mamy wypisane modele urządzeń RTV (umowne). W kolumnie B chcemy zapisać te same nazwy, ale bez spacji (obecne nazwy zawierają dwie spacje). Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz 2 sposoby.

Sposób pierwszy: Usuwanie spacji w excelu funkcją PODSTAW

Dobrym pomysłem na usuwaniem spacji z tekstu w Excelu jest wykorzystanie funkcji PODSTAW. Dzięki tej funkcji wskazujemy, jaki ciąg znaków chcemy zastąpić w tekście wybranym przez nas nowym ciągiem znaków. Klikamy w komórce B2 i wpisujemy w niej funkcję:

excel_jak_usunac_spacje

Jako pierwszy argument podajemy adres komórki z tekstem, z którego chcemy usunąć spację (A2). Wpisujemy średnik, następnie otwieramy cudzysłów i wpisujemy tekst, który chcemy zmienić – w naszym przypadku jest to po prostu spacja. Następnie zamykamy cudzysłów:

usuwanie_spacji_excel

Wpisujemy kolejny średnik, aby przejść do trzeciego argumentu, którym jest nowy tekst, który pojawi się w miejscu spacji. On także powinien być wpisany w cudzysłowie. My nie chcemy mieć żadnego tekstu w miejscu spacji, więc po prostu otwieramy i natychmiast zamykamy cudzysłów:

excel_usuwanie_spacji

Dajemy kolejny średnik i wpisujemy ostatni argument funkcji. Jest on nazwany wystąpienie_liczba. Brzmi tajemniczo, ale służy po prostu do tego, aby określić, które z kolei wystąpienie podanego przez nas ciągu znaków w oryginalnym tekście mamy zastąpić. Naszym ciągiem znaków jest spacja, która występuje dwa razy w tekście źródłowym (po „SONY” oraz po „TPC”), dlatego możemy tu określić, czy chcemy pozbyć się pierwszej, drugiej, czy może obu spacji. Jeśli chcemy usunąć wszystkie spacje, nie podajemy w ogole ostatniego parametru funkcji PODSTAW. Czyli wygląda ona tak:

=PODSTAW(A2;” „;””)

A jej wynik przedstawia poniższe zdjęcie:

jak_usunac_spacje_w_excelu

Jak widzisz w komórce B2 pojawił się ten sam tekst, co w komórce A2, z tym że usunięte zostały z niego wszystkie spacje.

Zobacz też poniżej przypadki, kiedy podamy ostatni argument funkcji PODSTAW w komórkach B3 i B4. Funkcja wtedy ma zapis =PODSTAW(A3;” „;””;1) dla komórki B2 oraz =PODSTAW(A3;” „;””;2) dla komórki B4:

kurs-excel-usuwanie-spacji

W powyższych przypadkach usunięta została tylko jedna spacja z oryginalnego tekstu, pierwsza w komórca B3, druga w komórce B4.

Sposób drugi: Usuwanie spacji w Excelu funkcją „Znajdź i zamień”

Innym sposobem usuwania spacji z tekstu w Excelu jest skorzystanie z funkcji Znajdź i zamień. W tym przypadku nie musimy stosować formuł, a czynność wykonujemy bezpośrednio na komórkach w których chcemy pozbyć się spacji. Zaznaczmy komórki, z których chcemy usunąć spacje:

usuwac-spacje-z-excela

Następnie z zakładki Narzędzia Główne na wstążce wybieramy polecenie Znajdź->Zaznacz

excel-zamienianie-wartosci

…lub wciskamy kombinację klawiszy Control-F. W efekcie powinniśmy uzyskać takie okno dialogowe:

usunac-spacje-w-exelu

Klikamy na zakładkę Zamień. Następnie w pierwszym polu wpisujemy spację, a drugie pole pozostawiamy puste. Klikamy Zamień wszystko.

usuwanie-spacji-w-excel

Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie, pojawi się okienko informujące o 8 zmianach. Tyle spacji z naszego tekstu źródłowego zostało zastąpionych niczym, czyli zostało usuniętych.

excel-usuwanie-spacji

A tak wygląda końcowy efekt:

usuwanie-spacji-w-excelu

To są dwa moje sposoby. Znacie ciekawsze, szybsze, nietuzinkowe? Czekam na Wasze pomysły jak usunąć spacje w Excelu, piszcie w komentarzach.

Autor

Piotr Nalepa

Z zawodu nauczyciel informatyki, z zamiłowania pasjonat liczb i i statystyk. Na co dzień zajmuje się podnoszeniem wydajności i opieką nad bazami danych za pomocą Excela i innych aplikacji analitycznych w jednej z dużych polskich firm z branży farmaceutycznej.

6 thoughts on “Jak usunąć spacje w Excelu”

 1. Jest funkcja usuń.zbędne.odstępy (ang.TRIM), ale w moim przypadku żaden sposób nie zadziałał – a potrzebowałem usunąć spacje w liczbach z pliku csv.

  1. Rafał, udało Ci się w końcu usunąć spacje jakimś sposobem? Daj znać. Jeśli nie, spróbuj użyć proponowanej przeze mnie w tym artykule funkcji PODSTAW, ale zamiast podawać zwykłą spację dla argumentu stary_tekst (czyli ” „) podaj spację niełamiącą – reprezentowaną przez kod CHAR(160).

   Czyli byłoby PODSTAW(A2,char(160),””).

   Być może w danych w pliku csv zaimportowały Ci się własnie takie spacje (w htmlu znane jako ‚$nbsp’).

 2. Importuję dane w formacie .xls w postaci 24 261,09 PLN. Między liczbą a PLN z pewnością znajduje się „zwykła” spacja, natomiast „spacji” między 4 a 2 nie mogę usunąć żadnymi tu opisanymi przykładami. Nie działa ” ” ani char(160) ani $nbsp. czy istnieją jeszcze jakieś inne „spacje? ??

 3. Najlepiej skopiować tekst do Worda i tam zastosować procedurę usunięcia spacji za pomocą znajdowanie i zamienianie. Następnie przekopiować tekst do Exela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *