usunac-spacje-w-exelu

Jak usunąć spacje w Excelu

Czasami przy okazji pracy na wartościach tekstowych w arkuszu kalkulacyjnym, stajemy przed koniecznością usunięcia z nich spacji. Excel oferuje nam kilka sposobów usuwania spacji, zarówno za pomocą istniejących funkcji, jak i funkcjonalności interfejsu. W tym artykule przestawię 2 sposoby.

Jeśli chcesz wykonać opisane tu czynności kroki po kroku, pobierz załącznik klikając w przycisk po prawej stronie. Znajduje się w nim plik .xls z takimi danymi:

jak_usunac_spacje_excel

W kolumnie A mamy wypisane modele urządzeń RTV (umowne). W kolumnie B chcemy zapisać te same nazwy, ale bez spacji (obecne nazwy zawierają dwie spacje). Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz 2 sposoby.

Sposób pierwszy: Usuwanie spacji w excelu funkcją PODSTAW

Dobrym pomysłem na usuwaniem spacji z tekstu w Excelu jest wykorzystanie funkcji PODSTAW. Dzięki tej funkcji wskazujemy, jaki ciąg znaków chcemy zastąpić w tekście wybranym przez nas nowym ciągiem znaków. Klikamy w komórce B2 i wpisujemy w niej funkcję:

excel_jak_usunac_spacje

Jako pierwszy argument podajemy adres komórki z tekstem, z którego chcemy usunąć spację (A2). Wpisujemy średnik, następnie otwieramy cudzysłów i wpisujemy tekst, który chcemy zmienić – w naszym przypadku jest to po prostu spacja. Następnie zamykamy cudzysłów:

usuwanie_spacji_excel

Wpisujemy kolejny średnik, aby przejść do trzeciego argumentu, którym jest nowy tekst, który pojawi się w miejscu spacji. On także powinien być wpisany w cudzysłowie. My nie chcemy mieć żadnego tekstu w miejscu spacji, więc po prostu otwieramy i natychmiast zamykamy cudzysłów:

excel_usuwanie_spacji

Dajemy kolejny średnik i wpisujemy ostatni argument funkcji. Jest on nazwany wystąpienie_liczba. Brzmi tajemniczo, ale służy po prostu do tego, aby określić, które z kolei wystąpienie podanego przez nas ciągu znaków w oryginalnym tekście mamy zastąpić. Naszym ciągiem znaków jest spacja, która występuje dwa razy w tekście źródłowym (po „SONY” oraz po „TPC”), dlatego możemy tu określić, czy chcemy pozbyć się pierwszej, drugiej, czy może obu spacji. Jeśli chcemy usunąć wszystkie spacje, nie podajemy w ogole ostatniego parametru funkcji PODSTAW. Czyli wygląda ona tak:

=PODSTAW(A2;” „;””)

A jej wynik przedstawia poniższe zdjęcie:

jak_usunac_spacje_w_excelu

Jak widzisz w komórce B2 pojawił się ten sam tekst, co w komórce A2, z tym że usunięte zostały z niego wszystkie spacje.

Zobacz też poniżej przypadki, kiedy podamy ostatni argument funkcji PODSTAW w komórkach B3 i B4. Funkcja wtedy ma zapis =PODSTAW(A3;” „;””;1) dla komórki B2 oraz =PODSTAW(A3;” „;””;2) dla komórki B4:

kurs-excel-usuwanie-spacji

W powyższych przypadkach usunięta została tylko jedna spacja z oryginalnego tekstu, pierwsza w komórca B3, druga w komórce B4.

Sposób drugi: Usuwanie spacji w Excelu funkcją „Znajdź i zamień”

Innym sposobem usuwania spacji z tekstu w Excelu jest skorzystanie z funkcji Znajdź i zamień. W tym przypadku nie musimy stosować formuł, a czynność wykonujemy bezpośrednio na komórkach w których chcemy pozbyć się spacji. Zaznaczmy komórki, z których chcemy usunąć spacje:

usuwac-spacje-z-excela

Następnie z zakładki Narzędzia Główne na wstążce wybieramy polecenie Znajdź->Zaznacz

excel-zamienianie-wartosci

…lub wciskamy kombinację klawiszy Control-F. W efekcie powinniśmy uzyskać takie okno dialogowe:

usunac-spacje-w-exelu

Klikamy na zakładkę Zamień. Następnie w pierwszym polu wpisujemy spację, a drugie pole pozostawiamy puste. Klikamy Zamień wszystko.

usuwanie-spacji-w-excel

Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie, pojawi się okienko informujące o 8 zmianach. Tyle spacji z naszego tekstu źródłowego zostało zastąpionych niczym, czyli zostało usuniętych.

excel-usuwanie-spacji

A tak wygląda końcowy efekt:

usuwanie-spacji-w-excelu

To są dwa moje sposoby. Znacie ciekawsze, szybsze, nietuzinkowe? Czekam na Wasze pomysły jak usunąć spacje w Excelu, piszcie w komentarzach.