Poradnik do funkcji Wyszukaj Pionowo
Większość osób, które na co dzień mają do czynienia z Excelem słyszało o funkcji Wyszukaj.Pionowo, ale nie każdy wie co właściwie robi ta funkcja i w jakich przypadkach najlepiej jej używać.
Wyszukaj.Pionowo to funkcja dostępna w Excelu w kategorii 'Wyszukiwanie i adresy”. Jej definicja mówi: „wyszukuje wartość w pierwszej od lewej kolumnie tabeli i zwraca wartość z tego samego wiersza w kolumnie określonej przez użytkownika.”
Najlepiej działanie tej funkcji zilustrujemy na przykładzie.
Przykład funkcji Wyszukaj Pionowo
Załóżmy, że prowadzimy sklep i mamy w arkuszu Excela listę produktów wraz z ceną każdego z nich. Po miesiącu dostajemy raport w osobnym arkuszu od sprzedawcy, ile sztuk każdego produktu sprzedało się w sklepie. Twoim zadaniem jest zrobić podsumowanie sprzedaży, czyli obliczyć dochód, czyli wypełnić 2 pozostałe kolumny w arkuszu „podsumowanie”.
Oczywiście aby obliczyć dochód w arkuszu „podsumowanie”, musimy najpierw odszukać cenę za jedną sztukę danego produktu w pierwszym arkuszu (jest w kolumnie B). I właśnie do tego możemy wykorzystać funkcję Wyszukaj Pionowo. Jeśli umieścimy tę funkcję w komórkach kolumny Cena w arkuszu Podsumowanie i odpowiednio ją skonfigurujemy, będzie ona zwracać cenę każdego z tych produktów, które zaczerpnie z arkusza A. Poniżej opiszę jak dokładnie wygląda ta funkcja w tym przypadku i jaka logika za nią 'stoi’.
Jak używać funkcji Wyszukaj Pionowo
W komórce C2 arkusza B wpisujemy znak równości '=’ oraz nazwę funkcji (możemy ją wybrać z listy po wpisaniu pierwszych kilku liter):
Klikamy na niej podwójnie, aby wstawić ją do komórki. Następnie określamy pierwszy argument tej funkcji, czyli Szukana wartość. Jest to wartość, którą chcemy odnaleźć w arkuszu A, aby następnie uzyskać stamtąd jego cenę. Czyli w naszym przypadku szukamy wartości 'Telewizor HD’, a więc jako argument funkcji możemy po prostu zaznaczyć komórkę A2. Następnie wpisujemy średnik ’;’, aby przejść do kolejnego argumentu tej funkcji, jakim jest tablica_tabela.
Argument tablica_tabela to nic innego jak obszar, który chcemy przeszukać – który zawiera zarówno szukaną przez nas wartosć 'Telewizor HD’ jak również dane, które nas interesują – jego cenę. Dlatego też po prostu przechodzimy na Arkusz A i zaznaczamy obie kolumny – A oraz B przeciągając kursorem. W tym momencie Twój ekran powinien wyglądać mniej więcej tak:
Znów wpisujemy średnik i przechodzimy do trzeciego argumentu funkcji: nr_indeksu_kolumny. Tutaj podajemy w której kolumnie z zaznaczonego przez nas w poprzednim argumencie obszaru chcemy uzyskać dane. Interesuje nas cena, która jest w drugiej kolumnie, więc wpisujemy 2 i dajemy średnik:
Pozostał nam ostatni argument – przeszukiwany zakres. Przyjmuje on wartości PRAWDA lub FAŁSZ. Wpisujemy FAŁSZ, jeśli Excel ma zastosować dokładne dopasowanie, czyli ma odszukać konkretnie frazy 'Telewizor HD’, natomiast PRAWDA, jeśli chcemy zastosować dopasowanie przybliżone – wtedy Excel nie zwróci błędu, jeśli nie znajdzie tej frazy w przeszukiwanej tablicy danych, ale odszuka najbliższą wartość podanego przez nas argumentu i zwróci dane dla niego.
W naszym przypadku możemy więc pominąć ten argument całkowicie lub wpisać FAŁSZ:
Wciskamy Enter i powinniśmy zostać przeniesieni do Arkusza B, a w komórce C2 powinna ukazać się cena jednego telewizora – 1900 zł. Przeciągamy komórkę C2 do pozostałych w tej kolumnie, aby uzyskać ceny pozostałych produktów za pomocą funkcji Wyszukaj Pionowo:
Teraz pozostaje nam tylko w kolumnie Dochód przemnożyć liczbę sprzedanych sztuk każdego produktu z ceną, ale to wykracza poza obszar tego artykułu i myślę, że nie nastręczy Ci problemów.
Jeśli chcesz pobrać mój arkusz, na którym tworzyłem ten artykuł i z którego pochodzą zdjęcia – skorzystaj z przycisku 'Pobierz załącznik’ na górze po prawej, na bocznym panelu tej strony.