Jak zainstalować Node.js

Najłatwiejszym sposobem zainstalowania Node.js jest odwiedzenie oficjalnej strony https://nodejs.org/en/ i pobranie go poprzez kliknięcie z zielony przycisk na głównej stronie. Spowoduje to pobranie Node.js w wersji na Twój system. W momencie gdy dodaję ten tutorial, dostępne są dwa przyciski:

tutorial-node-js-jak-zainstalowac

Node.js jest często aktualizowany, więc prawdopodobnie widzisz już inne cyferki przy numerze wersji. Tak czy inaczej proponuję wybrać przycisk z lewej, ponieważ prowadzi on do ostatniej stabilnej wersji, natomiast przycisk po prawej jest najnowszym, ale może nie do końca przetestowanym w naturalnym i praktycznym środowisku wydaniem.

Możesz także zajrzeć do zakładki Downloads na powyższej stronie i stamtąd wybrać wersję instalatora oraz wersję systemową.

Po pobraniu instalatora, odpalamy go i postępujemy według instrukcji. Instalacja w domyślnych opcjach jest jak najbardziej zalecana, więc nie musimy nic zmieniać czy dodatkowo konfigurować. Jeśli jednak życzysz sobie zmienić ścieżkę instalacji (na Windowsie domyślnie będzie w Program Files), śmiało.

Po zainstalowaniu sprawdźmy, czy wszystko przebiegło pomyślnie. Wchodzimy w wiersz poleceń lub terminal, w zależności od systemu operacyjnego na naszym komputerze. Wiersz poleceń na Windows uruchamiamy przez kliknięcie na menu Start i wpisanie w wyszukiwarkę hasła: cmd.

W wierszu poleceń wpisujemy komendę:

node -v

i wciskamy Enter. W odpowiedzi uzyskamy wersję Node, którą właśnie zainstalowaliśmy. W moim przypadku jest to wersja 6.10.2

tutorial-node-js-instalacja-na-ubuntu-windows

Gratuluję, od teraz możesz programować w Node.js na swoim komputerze :).