kurs-tutorial-node-js

Kurs Node.js – poznać i zrozumieć

Witaj w kursie Node.js, którego celem jest otwarcie Ci drzwi do tego środowiska programistycznego. Kurs składa się z szeregu tutoriali, w których opisuję jak postawić pierwsze kroki w Node.js, poznać jego najważniejsze funkcje i nauczyć się z nich poprawnie korzystać.

Każdy tutorial Node.js, który znajdziesz poniżej składa się na cały kurs. Jeśli zapoznasz się z nimi, powinieneś wiedzieć jak działa Node.js w swojej najważniejszej, asynchronicznej postaci, czym jest event loop, obiekty globalne, jak asynchronicznie zarządzać plikami (otwarcie, edycja, odczytywanie), komunikacja z innym serwerem poprzez web sockety i zapytania http. Dowiesz się również jak pracować z npm, czyli node package manager.

Do kogo skierowany jest ten kurs?

Sam dopiero poznaję tajniki Node.js, więc z pewnością nie zamierzam w tym miejscu pouczać wyjadaczy tego frameworka. Poniższe tutoriale skierowane są raczej do osób zaciekiowionych Node.js, którzy chcieliby sprawdzić 'z czym to się je’. Jednakowoż dobrze, jeśli masz za sobą trochę praktyki w czystym Javascript, ponieważ programowanie w Node.js to właściwie programowanie w Javascript.

Zaawansowanych programistów również zapraszam do lektury i odświeżenia sobie podstaw. A także do komentarzy i zgłaszania usprawnień, lepszych praktyk lub własnych pomysłów :).

Kurs jest na bieżąco aktualizowany o nowe tutoriale, w miarę jak powstają.