Czym są endpointy w API

Komunikacja w webowym API odbywa się na zasadzie wysyłania requestów i otrzymywania odpowiedzi. Zwykle mówiąc o requestach, używamy sformułowania że 'zapytania zostają wysyłane do API’. Jeśli chcielibyśmy być bardziej precyzyjni, requesty zostają wysyłane do konkretnych endpointów API – swoistych miejsc docelowych dla zapytań.

Jeśli użyjemy analogii API jako kawiarni, w której naszym requestem jest zamawianie kawy, to skierujemy się do odpowiedniego endpointu w którym możemy to załatwić – czyli do kasy lub obsługi kawiarni. Natomiast jeśli zechcemy sobie doprawić otrzymaną kawkę cynamonem, skierujemy się do innego ’endpointu’ – stoiska z przyprawami do kaw, które jest w kawiarni po to, by obsługiwać tego typu prośby.

Tak samo jest z endpointami w API w kontekście aplikacji internetowych. Najczęściej API webowe posiadają wiele różnych endpointów do obsługi różnych zapytań – zresztą tak jak kawiarnia w przykładzie wyżej. Tymi endpointami są po prostu adresy URI, na które wysyłamy requesty.

Zerknij na poniższy przykład:

API dostępne jest pod jakimś stałym adresem url, natomiast endpointy zmieniają się w ramach tego głównego adresu. Każdy z tych endpointów umożliwia zrealizowanie innego zadania w ramach tego API. Na przykład wysyłając request na endpoint /lista w odpowiedzi otrzymamy listę super kotków. Z kolei endpoint /dodaj umożliwia dodanie super kotka do bazy danych tego API, a endpoint /kotek/{id} wyświetli szczegółowe informacje o jednym konkretnym kotku, którego identyfikator {id} wpiszemy w endpoint robiąc zapytanie, np. /kotek/329.

Podsumowując, endpointy udostępniają dostęp do wszystkich funkcjonalności, które API oferuje.