Jak działa API w aplikacjach internetowych

Jest wiele sposobów w jakie można korzystać z API. Możemy komunikować się z API bezpośrednio, lub korzystać z pośrednika – np. jakiejś strony internetowej – która reagując na nasze działania będzie komunikować się z API innych systemów. Mogą to być systemy w ramach jednej infrastruktury, a mogą to być systemy zupełnie niezwiązane z tą stroną internetową, pochodzące od zupełnie innych dostawców.

Na przykład wchodząc na portal informacyjny możesz pośród artykułow i newsów znaleźć obszar wyświetlający aktualną pogodę dla wybranego regionu. Ta pogodowa informacja może być 'pobierana’ przez ten portal informacyjny przez API zewnętrznego partnera – dostawcy prognozy pogody w zdigitalizowanej formie.

Bezpośrednie korzystanie z API

Poniższe diagramy ilustrują uproszczone przypadki jak może przebiegać korzystanie z API. W pierwszym przypadku klient (czyli np. TY – korzystając ze swojego komputera, telefonu, laptopa, tabletu) komunikuje się bezpośrednio z API:

testowanie api

Komunikacja jest bezpośrednia czyli klient sam tworzy requesty i wysyła je do serwera API. Oczywiście aby było to możliwe, klient musi znać adresy i dane wymagane przez API do utworzenia takiego zapytania. Ten sposób komunikacji wykorzystywany jest głównie przez deweloperów czy testerów API.

Dostęp do API przez stronę WWW

Znacznie bardziej powszechny w codziennym życiu użytkowników internetu jest drugi sposób wykorzystania API, przedstawiony na poniższym diagramie.

jak-testowac-api

Klient wykonuje request, ale nie od razu do serwera API, ale do pośrednika – np. strony WWW. Przykładowo, wpisujesz adres portalu informacyjnego w przeglądarce. Strona WWW 'zbiera’ informacje aby wyświetlić je na Twoim komputerze i między innymi aby wyświetlić inormacje o pogodzie, musi wykonać request do API serwisu pogodowego. Serwis API nasłuchuje na zapytanie o aktualną pogodę, po czym pobiera informacje (np. ze swojej bazy danych) i generuje odpowiedź. Otrzymaną odpowiedź przedstawia na stronie, dzięki czemu klient widzi ją w swojej przeglądarce.

Oczywiście powyższe diagramy mocno upraszczają procesy korzystania z API, zerknij na kolejne artykuły w ramach tej serii, gdzie bardziej szczegółowo opisujemy zagadnienia na każdym etapie komunikacji przez API.