Krótki opis AngularJS

AngularJS powstał kilka lat temu jako biblioteka Javascript, chociaż sami twórcy używają w stosunku do niego określenia framework, a nawet superheroiczny framework. Zamiast rozwodzić się nad słówkami, podsumujmy po prostu kilka faktów o AngularJS.

czym-jest-angular-js-kurs

Czy AngularJS to framework?

AngularJS ma kilka cech, które rzeczywiście pozwalają nazywać go frameworkiem. Konkretnie frameworkiem Javascript. Jakie to cechy? Narzuca programistom pewne schematy, które muszą przyjąć przy organizowaniu struktury swoich aplikacji i generalnie przy kodowaniu. Aby to ułatwić, AngularJS oferuje gotowe, zdefiniowane już instrukcje, a także całe moduły, które możemy wykorzystywać w naszych aplikacjach. Dotyczą one np. tworzenia szablonów i layoutów, filtrowania danych, czy też ich dynamicznego 'doczepiania’, znanego pod terminem 'data binding’. Jeśli miałeś styczność z jakimiś frameworkami (niekoniecznie Javascript), z pewnością rozumiesz, że takie właściwości pozwalają określać tym terminem również Angulara. Jeśli przyjmiemy ten narzucony przez framework styl tworzenia kodu, będziemy korzystać z oferowanych przez niego w tej materii rozwiązań, najczęściej otrzymamy w zamian wygodę, komfort, upłynnienie procesu tworzenia aplikacji itp.

AngularJS i aplikacje SPA

Kolejnym znanym faktem o AngularJS jest jego wsparcie do tworzenia aplikacji działających w obrębie jednej, pojedynczej strony – z ang. Single Page Applications. Oznacza to, ze bez względu na to jak zaawansowaną aplikację napiszemy, wystarczy otworzyć ją w przeglądarce internetowej tylko raz, później nie musi się nic przeładowywać ani przekierowywać na inne strony – przez cały czas korzystania z aplikacji użytkownik pozostaje na tej jednej stronie. Oczywiście to nie oznacza, że aplikacje tworzone w AngularJS są jakoś ograniczone. Jak najbardziej w obrębie tej jednej strony, za pomocą routingu możemy wyświetlać zróżnicowaną zawartość tak, że odbiorca końcowy ma wrażenie, że przechodzą do różnych części aplikacji, ale technicznie będą cały czas pozostawać w obrębie jednej strony. Zaletą Single Page Applications jest niewątpliwie prędkość wczytywania danych i ogólna szybkość działania aplikacji, ponieważ nie musimy przeładowywać stron, a wyświetlamy tylko taką zawartość, jaka w danej chwili jest nam potrzebna.

AngularJS to javascript

I wreszcie trzecia cecha charakterystyczna AngularJS, o której wspomniałem już we wstępie – opiera się na Javascript. Jeśli masz doświadczenie z pisaniem skryptów w tym języku, opanowanie AngularjS powinno być dla Ciebie dużo łatwiejsze. Zanim weźmiemy się za AngularJS, warto poznać najpierw przynajmniej podstawy javascript.